FOMO 2022
Dlho nevyužité nosné stĺpy v areáli Kasární si mnohí pamätajú ešte ako tienidlo pred letnými horúčavami. V posledných rokoch však neniesli žiadnu funkciu. V auguste sa ich potenciál využíva v projekte FOMO (Foto Monumenta alebo Fear of missing out), v podobe monumentálnej exteriérovej inštalácie fotografií, ktoré si pre návštevníkov, aj náhodných okoloidúcich, pripravil New Translation v spolupráci s galériou VUNU. Vonkajší priestor je možné v auguste navštíviť kedykoľvek.
Pilotný ročník podujatia UN/SAFE SPACE sa venuje téme nebezpečných priestorov a zároveň situáciám, ktoré si vytvárame za cieľom ich bezpečného pretvorenia. Nejde tu len o priestor vo fyzickom či geografickom ponímaní, ale o celkové vnímanie a prežívanie prostredia, ktoré nás obklopuje, rovnako ako i náš vnútorný duševný priestor.
Projekt prepája diela šiestich umelcov a umelkýň. Menovite sa prostredníctvom fotografií predstavujú Viktor Frešo, Robert Gabris, Lena Jakubčáková, Dorota Jedináková, Kubo Krížo a Kvet Nguyen. Každý v mene projektu prispel svojim individuálnym „ne/bezpečným priestorom“. Zobrazujú rozličné miesta, okolnosti či podmienky, v ktorých sa ich osobný UN/SAFE PLACE vytvára.
Viktor Frešo - All Together Now
Viktor Frešo rekonštruuje alebo skôr nanovo vytvára portrét vlastnej rodiny, naprieč viacerými generáciami. Ide však o fiktívny portrét, pretože v takomto zložení vzniknúť nikdy nemohol. Na jednej strane rodina zažila spleť komplikovaných vzťahov, ktoré mali za príčinu rozdelenie viacerých manželstiev a na druhej strane Viktor Frešo na fotografii sám pózuje s predkami, ktorí žili dávno pred ním. Rodinu doslova “zlepil” skrz koláž inscenovanú modelmi a modelkami a nájdené pôvodné portréty jednotlivých členov. Jediný, kto je na fotografii skutočný je sám autor. Pozoruhodné je, že Frešova rodina bola zložená v každej generácii známymi osobnosťami z hudobného či filmového priemyslu. Patrí medzi nich aj režisér Paľo Bielik, ktorý bol jeho starým otcom a v roku 1935 si zahral hlavnú postavu v kultovom slovenskom filme Jánošík.
Rober Gabris - You Will Never Belong Into My Space
Detailná fotografia modelu zobrazuje interiér domu autorovho otca. Priznáva však, že nevytvoril veristickú kópiu pôvodného interiéru. Oveľa viac tu pracoval s projekciou vlastných spomienok a emócií spojenými s predstavami. Róbert Gábriš sa v tomto mimoriadne silnom introspektívnom diele vracia k svojmu pôvodu a rómstvu, ale aj k príbehu osobnej histórii rodiny.