Čo pozerať na VODe? Filmové odporúčania Terezy Dodokovej

image (1).jpg

Pandemické okolnosti a zatvorené kiná preniesli plátno na studené steny bytov či malé monitory. Na jednej strane VOD (Video on Demand) platformy ponúkajú rozsiahly program, je možné dostať sa na svetové filmové festivaly, ktorých bežnú účasť by si väčšina z nás nemohla dovoliť, na tej druhej sú žiaľ naše obľúbené kiná stratové. Kino filmový a distribučný priemysel je preto nevyhnutné podporovať.

Kiná spolu, Kino doma ponúkajú súčasnú európsku a svetovú kinematografiu, ďalej v spolupráci Film Europe a Film Europe+ vznikla digitálna videotéka Edisonline. Domáca tvorba je zastúpená na dafilms.sk, kvalitné dokumentárne filmy s fokusom na tvorbu východnej a strednej Európy sú dostupné na nezávislej distribučnej platforme kinedok.net, ASFK profil naopak ponúka výber niekdajších kino hitov. Je si z čoho vyberať!

Mimo domácich audiovizuálnych služieb a online projekcií si priblížime i MUBI. Ak ste po roku izolácie s Netflixom, HBO GO a spol. presýtení balastom, tieto odporúčania sú pre vás. Výber filmov je intuitívny so sklonom k eskapizmu. 

MUST SEE: 

EFEKT VAŠULKA rež. Hrafnhildur Gunnarsdóttir (2020) - dafilms.sk

Snímka obrazovky 2021-02-21 o 18.31.51-10.png

Zabudnutí prarodičia videoartu, Steina a Woody Vašulkovci v dokumentárnom filme islandskej režisérky odkrývajú svoj pozoruhodný životný príbeh. Komentárom i obsiahlym archívom dobových materiálov a videoartu rekonštruujú minulosť.
Woody, rodák z Brna a Islanďanka Steina, nás sprevádzajú premenami umenia a spoločnosti s nástupom videa v 60. rokoch
ažpo prítomnosť.

FREM rež. Viera Čákanyová (2019) - dafilms.sk

Experimentálna snímka FREM je celovečerným debutom slovenskej režisérky. Film mal premiéru na MFDF Ji.hlava, bol uvedený v sekcii forum na Berlinale a nedávno vyhral Cenu českej kritiky. Dokumentárna esej predstavuje skutočne ojedinelý filmársky počin, oči umelej inteligencie nás nesú studenou Antarktídou, upozorňujú na dôležité témy klimatickej krízy. „Nakrúcanie tohto filmu bola v každom ohľade extrémna skúsenosť, a to nielen fyzická, pretože sme nakrúcali na Antarktíde. Musela som myslieť nemysliteľné. Nechať za sebou väzenie antropomorfizmu. Prestať byť človekom.” hovorí Viera Čakanyová.

Králi videa rež. Lukáš Bulava (2020) - Kiná spolu

Mimoriadne vtipný dokumentárny film podrobne mapuje niekdajšiu nelegálnu scénu dovozu, kopírovania a dabovania filmov
zo západu v socialistickom Československu. Snímka získala cenu divákov na festivale Cinematik. V karanténach sa treba i smiať!

Šťastný Lazzaro rež. Alice Rohrwacher (2018) - ASFK

cover_lazzaro (1).jpg

Zatiaľ posledný celovečerný film úspešnej talianskej scenáristky a filmárky Alice Rohrwacher sa fokusuje na dobrosrdečného Lazzara, ktorý žije v drobnej talianskej komunite robotníkov. Sú izolovaní od civilizácie a žijú v klamstve. Zotročených dedinčanov nachádza polícia a kolektív podvedených ľudí sa vydá do mesta. Autorka za tento titul získala na MFF v Cannes cenu za najlepší scenár. VOD platformy v časoch karantén sú rozhodne i priestorom pre staršie snímky, ktoré sme nestihli vidieť. Lazzaro je absolútne MUST, hlavne ak potrebujete pohladkať. 

HIGH LIFE rež. Claire Denis (2018) - edisonline.sk

Snímka obrazovky 2021-02-21 o 22.48.13-32.png

Podmanivé sci-fi svetovej francúzskej režisérky si zaslúži zmienku, nie len pre aktuálnosť izolácie a odcudzenia. Naratív približuje osudy väzňov, členov posádky, odsúdených na smrť. Ich misia má za cieľ nájsť alternatívne zdroje energie. Hoci nejde o novinku, z výberu Edisonline vyčnieva a stojí za pozornosť.

MUST SEE MUBI:

Výnimočnou streamovacou platformou a distribútorom je filmová knižnica MUBI, ktorá sa orientuje výhradne na klasické
a artové kino. Pravidelne obmieňa ponuku, prináša nielen súčasné festivalové snímky, masterpieces z rôznych dekád, ale i malé debuty, zabudnuté filmy, retrospektívy a volí i samostatné témy. Posledne sprístupnili špeciál FUNNY HA HA a IN THE MOOD FOR LOVE s romantickými titulmi. S mubi sa teda rozhodne dá relaxovať, artový film nie je strašidlo! Na pretrvávajúcu izoláciu a smútky sú z aktuálnej ponuky naozaj vhodné filmy Érica Rohmera, ktoré sa spravidla odohrávajú v medzičase počas teplých dní. Postavy nemajú čo robiť, sú zablúdené, čelia sebe a samote. V tomto prechodnom štádiu však nachádzajú priateľstvá či lásku (GO FOR LE RAYON VERT!). Dni si taktiež môžme rozsvietiť kultovou tvorbou režisérky francúzskej novej vlny, Agnes Vardy.
V cykle VOILÀ VARDA ponúka MUBI pomerne veľa dokumentárnych i hraných titulov autorky. 

THE TREE HOUSE rež. Minh Quý Troung (2019)

image-w1280-34.jpg

Narátor žijúci na Marse v roku 2045 spomína na domorodé obyvateľstvo, ktoré natáčal v džungli vo Vietname. V dokumentárnej eseji prepletá svoje spomienky s nakrúteným materiálom a výpoveďou miestnych. 

VAGABOND rež. Agnes Varda (1972)

Fragmentárny portrét tuláčky, vzdorujúcej Mony, rozpráva Varda vďaka postavám, čo sa na istý čas ocitli v ceste hlavnej hrdinky. Navštevujeme tak rozličné hodnoty, ktoré protagonisti reprezentujú. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, predstavuje anti-reakciu na roadmovies idealistickej americkej kinematografie. 

LA JETÉE rež. Chris Marker (1962)

lajetee.png

Kultový krátkometrážny scifi film je vyskladaný z niekoľkých čiernobielych fotografií zachytených na Pentax Spotmatic. Hlavného hrdinu vo väzení prenasleduje spomienka z detstva, je posadnutý túžbou cestovať v čase, v ktorom sa snaží zvrátiť chod tragických udalostí. 

CITADEL rež. John Smith (2020)

Symfónia spiaceho mesta, humorná kritika kapitalizmu. Ide o avantgardný krátkometrážny dokument nakrútený z okna počas pandemického lockdownu. Nepravidelne sa v ňom objavuje voiceover britského premiéra, ktorý nás navádza na prácu z domu, zdravý životný štýl. Nezabudne sa pochváliť, ako si v nemocnici podáva s pacientmi ruky. Chce však, aby sme PRACOVALI! KUPOVALI! PRACOVALI! John Smith kreatívne zábermi zo svojho okna načahuje do okien iných, až sa rozzvučia! Aj napriek tomu, že sa CITADEL zvlášť podobá na naše životy a výhľady, 16 minút je nič! 

LOST LOST LOST rež. Jonas Mekas (1976)

5b92fb6ffc0f3ce327ae0bc51097303c-36.png

14 rokov denníkových záznamov dokumentuje opúšťanie života v Litve. So svojím bratom  Adolfasom uteká autor pred vojnou. 16mm fragmentárna kamera sa ponára do spomienok a úvah, sprevádzame strateného, osamelého filmára, ktorého voiceover Mekasa premieňa na nášho spoločníka, priateľa. Neukotvený poetický prúd myšlienok približuje útrapy a neistotu imigranta. Mekas buduje nový život v New Yorku a stáva sa súčasťou umeleckej scény v 50. a 60. rokoch.
“The period I am dealing with in these six reels was a period of desperation, of attempts to desperately grow roots into the new ground, create new memories. In these six painful reels I tried to indicate how it feels to be an exile, how I felt in those years. They describe the mood of a Displaced Person who hasn’t yet forgotten his native country but hasn’t yet gained a new one. The sixth reel is a transitional reel where we begin to see some relaxation, where I begin to find moments of happiness. New life begins…”Jonas Mekas.


123665435_1041741556252119_6971869300210635943_n.jpg

Tereza Dodoková:

Absolventka filmovej scenáristiky a dramaturgie. Momentálne vyvíja autorský celovečerný film Mína. Vo  voľnom čase množí izbové rastliny, pozerá veľmi veľmi veľa filmov, naháňa sa so psom, číta. Možno chce písať sci-fi. 

Venuje sa i projektu @teorema68

Previous
Previous

Čo pozerať na VODe vol.2 - Filmové odporúčania Terezy Dodokovej