NEW ALIENS AGENCY: FUCK HARDER - to znamená žiť viac, milovať viac!
Pri príležitosti festivalu DAAVS - Dni aktuálnych audiovizuálnych stretnutí 2020, sa vraciame rozhovorom k minulému ročníku, na ktorom sme hostili performance New Aliens Agency. Exprerimentálna modelingová agentúra, expandujúca do ďalších disciplín sídli v Prahe, ale pôsobí v celom Česku i Slovensku. Jakub Ra, Susan, ale i ďalší členovia v rozhovore hovoria o základných pilieroch agentúry, tele, spiritualite, sexualite, štýle, móde a o bezhraničnosti žitia.
NIKO: Ako vznikol váš záujem o tak explicitnú prácu s telom?
JAKUB RA: Ja som sa od detstva profesionálne venoval tancu. Telo som začal vnímať ako prvé médium, ktorým sa môžem vyjadrovať k svetu a súčasne ním dokážem prezentovať sám seba. Pri tanci začala taká prvá obsesia telom.
SUSAN: My pracujeme s fyzikalitou, s exponenciou tela, s telesnosťou, karnalitou, s hmotou živého tela. Pracujeme s mäsom,
s krvou, mliekom, so všetkými telesnými tekutinami. V tomto zmysle sa sexualitu snažíme poňať dosť expanzívne a transformačne. Zároveň nerobíme rozdiel medzi telom a dušou. Telo a psychika – pre mňa je to všetko celok, jednota.
Nemám hranice medzi týmito vecami. Keď hovorím o tele, hovorím o spiritualite aj o metafyzike.
N: Aký bol proces toho, že ste si ako platformu pre prácu zvolili vytvorenie modelingovej agentúry?
S: Prvotne som len vedel, že Cobra je neskutočný casting director. Ale opäť to súviselo s telom. Je za tým Brooke Candy. Ona je posadnutá telom a sexualitou. Brooke Candy kričala svoju prednášku v aule na škole v Zlíne a niekedy vtedy som začal postupne uvažovať nad tým, že by som mal založiť agentúru.
JR: Sue chcel založiť trendsettingovú agentúru, ja som prišiel s tým, že to poďme spojiť s modelingom.
S: Naša agentúra stojí na troch pilieroch. Z toho prvého hľadiska je to lowcost, beauty a sexualita. Nerieš moc, či máš na to dostatok prostriedkov, hlavne to skús a urob to. Druhá vec je sexualita – od začiatku stála pri nás. Sme ňou a sme za to šťastní. Berieme ju ako transformačné médium, ako niečo, čo máme všetci spoločné, veľmi silné a citlivé. A ľudia to chcú. A keď je to teraz ešte viac virtuálnejšie, ľudia sú po tom ešte hladnejší. Preto je sexualita veľmi dôležitá. Z ďalšieho hľadiska to je timeless, ageless, genderless. Niekto môže mať 16 a vie toho o živote viac ako 80 ročny človek – ageless. Timeless – nadčasové veci - každý chce a každý žije nadčasovo – nadčasový dizajn, nadčasové umenie. A genderless lebo gender doesn't matter. A posledný pilier je Fuck Harder – a to znamená milovať viac, žiť viac. To je to naše jadro! To je jadro každého, aj keď nie každý to samotné jadro tvorí.
Susan a Jakub Ra
N: Ako vznikol názov New Aliens?
S: Pôvodne to malo mať iný názov. V tej dobe zároveň vyšiel film Ghost in the Shell 2, na ktorom som bol v kine s Jakubom. No
a po filme sme sa o tom bavili a rozoberali rôzne témy. Veď Majorka z Ghostu mohla mať 2 vagíny alebo žiadnu. Proste človek môže mať 3 penisy, 4 rebrá, 3 osi symetrie. Existujú všetky typy, formy, hybridizácie, mutanti, metamorfózy. Zároveň v tom roku vyšiel aj film Alien 3. Ja som bol hrozne posadnutý tým slovom a povedal som si, že sa to musí volať Alien! A je to stále aktuálne a veľmi silné!
A okrem toho strašne sexy. Takže jednoznačne Aliens. A tak sme to premenovali. Ten pôvodný koncept trendsettingové agentúry tvorí v súčasnosti nejakých 20% a tech 80% je čisto modeling. Ide o performances, prezentácie, prednášky, ktoré sa týkajú mappingu a monitoringu sveta a všetkého jestvujúceho a vzájomného zdieľania týchto tém. Na castingy sa zas prihlási asi 300 až 500 ľudí. Z toho vyberáme 10 až 20 ľudí do druhého kola, z ktorých vyberieme tak 5 až 10 ľudí do agentúry. Castings mávame raz ročne v Prahe.
N: Ako ste sa vy dostali na Casting k NAA?
ROZÁLIE: Ja som NAA sledovala na Instagrame krátku dobu predtým, ako vyhlásili casting, tak som si povedala, že prečo to neskúsiť. Poslala som im fotky a oni mi neskôr odpísali, že som bola vybraná do ďalšieho kola. Zúčastnila som sa ďalšieho kola, na ktorom som mala pohovor, čo mi prišlo úplne skvelé, pretože sa tam zohľadňuje aj tvoja osobnosť, nie len výzor. Tam mi dali jednu otázku, ktorá ma dosť zaskočila. Jakub sa ma opýtal že, v čom som výnimočná. Ja som na to nevedela odpovedať. Prišla som tam v nejakých roztrhaných silónkach a v čiernej mikine. Jakub povedal, že možno tým, ako sa s nimi teraz bavím. A ja si hovorím, že no jasné. Nemyslela som si, že ma vezmú, nakoľko som v tej dobe mala 15 a bola som v počiatkoch hľadania samej seba. Som veľmi rada, že som dnes tu. Stretla som sa s úžasnými ľuďmi a veľmi sa posunula. Až po tom, čo som sa dostala
do Aliens, som si začala uvedomovať svoje telo, čo bolo pre mňa predtým celkom tabu. Všetci máme nejaké telo, čiže vieme, ako vyzerá. Nie je to nič cudzie a nič, čo by sme mali skrývať a robiť z toho nejaké obrovské haló.
NATY: Ja som poznala Jakuba ešte predtým, ako vzniklo New Aliens, práve cez performances, ktoré sa diali ešte predtým. On ma kontaktoval, či by som nechcela byť ich súčasťou. A doteraz nechápem, čo ho na mne zaujalo. Agentúra mi však pomohla
k pozdvihnutiu sebavedomia, lebo som zažila proces nenávistí svojho tela, ktorým som si prechádzala vtedy. Vďaka tomu, že som mohla byť súčasťou NAA, sa mi oveľa ľahšie prechádzalo tým celým procesom ďalej.
ADAM: Ja som sa sem dostal náhodou. Mal som projekt s jednou kamarátkou v Ostrave, ktorá poznala pani s fashion store. Tá sa zas poznala s Moninou z NAA a dala mi echo, že existuje takáto agentúra a najbližšiu dobu bude casting a že možno by sa mi to mohlo páčiť. Ja som v tej dobe netušil, o čo ide. Poslal som fotky len tak z hecu a ozvali sa mi, išiel som na kásting a po pohovore som bol prijatý do agentúry. A inak, mám to podobné ako Rozálka. Až po príchode do agentúry som začal vnímať telo, jeho jedinečnosť vo všeobecnosti. To, že každé fyzické telo je absolútne iné, aj keď sa môže zdať rovnaké. Ľudia by mali byť viac otvorení, mali by si vážiť, že majú také telo, aké majú. Tak to vnímam ja. Čo sa týka súčasnej kultúry, tak ľudia ešte stále majú taký mindset, že sa hanbia za to, ako vyzerajú. Na agentúre je skvelé, že sa snaží presadiť nejaký iný štandard, než ten bežne sa vyskytujúci vo fashion industry. Dbajú na individualitu a všeobecné vnímanie nejakého konceptu módy mimo štandardy.
SÁRA: New Aliens som poznala z internetu. Raz som stretla týpka v Kunsthalle v Bratislave, ktorý zháňal ľudí na jeden projekt. Tak nejako som sa stretla s Jakubom. Do New Aliens som vôbec nešla kvôli modelingu, ten bol pre mňa úplne nepodstatný. Šla som tam kvôli príležitosti stretnúť sa s väčšou diverzitou a spoluprácou na umeleckých projektoch. To bolo pre mňa oveľa dôležitejšie ako prehliadky a trendy. Ani som nevnímala, že tam je pre mňa nejaká takáto možnosť. Vnímala som tú druhú stránku agentúry - baviť sa o veciach, ktoré častokrát nemajú nič spoločné s modelingom. Mám príležitosť dostať sa do inej roly, než je tá umelecká. Stávam sa skôr sprostredkovateľom, než autorom. Som médium.
R: Mne sa zdá, že sa to nejako pomaly posúva. Modelky už viac nie sú len vešiaky. Majú za úlohu predať to oblečenie pre normálnych ľudí, ktorí sú rozdielni. Vidím ten rozdiel napríklad u Gucci a tým, ako sú veľká značka, sa dostáva do povedomia ľudí to, že je v pohode byť proste iný a ukazujú, že je to krásne.
Sára, Adam, Rozália, Naty
N: Ako sa stane to, že hype alebo mainstream preberie niečo čo bolo kedysi minoritné a subverzívne?
S: To je connection úplných základov módy. Existuje niečo ako trickle-down effect, čo znamená vlastne adaptovanie sa naprieč sociálnymi skupinami. Tie trendy sa vždy rodia v stoke, v kanáli, v špine, lebo odtiaľ vychádza to všetko životodárne. Odtiaľ sa to adaptuje až po high-end a celú spoločnosť. Napríklad punkové účesy od krčiem, cez futbalistov, až po hviezdy a Balenciagu.
A dnes to vidíme aj na samotnej osobe Steava Morella, čo je momentálne jeden z kľúčových dominantných modelov značky Balenciaga. Je to človek, ktorý pochádza z berlínskej punkovej scény, subkultúry, pôvodnej trashy scény z 80. rokov. Dnes tvorí jadro castu, vlastne momentálne hádam najsledovanejšej značky na svete.
N: Neplatí však stigma, že je móda a dizajn len pre bohatých ľudí?
R: Problém je v tom že, ľudia proste neinvestujú do dizajnových vecí, ktoré logicky stoja viac peňazí, keďže sú z kvalitných materiálov a nešijú ich zamestnanci alebo dokonca detí za pár centov na hodinu. V Česku väčšina ľudí radšej zájde do H&M-ka a kúpi si tričko, ktoré mu vydrží pár mesiacov, než by si mal kúpiť od dizajnéra niečo, čo je ušité u nás a vydržalo by mu to niekoľko rokov. Ale to sú tie kultúry. Sme tak vychovávaní a učení si kupovať čo najlacnejšie veci, aby sme minuli čo najmenej peňazí. Problém je zmeniť tú mentalitu ľudí.
N: Dá sa cez módu zmeniť mentalita ľudí? Je tam nejaká snaha zo strany súčasných značiek?
S: Ono sa to samozrejme mení a niektoré značky to určite chcú. Každá z nich vplýva na ľudí. Napríklad len Supreme svojimi vizuálmi na tričkách, ktoré niečo hovoria a sú neskutočne interpretačne široko postavené. To všetko na ľudí vplýva, ale tá adopcia širšieho prostredia si vyžaduje nejaký čas. Alebo napr. Noah – ex creative director značky Supreme Brendon Babenzien, v Noah tlačí brutálny liberalizmus, silne ľavicové témy a celkovo politiku do toho mainstreamu. A vlastne väčšina ľudí, ktorí vzišli z tej americkej skejtovej scény, to tam takto postupne pretláča. Je to proces s obsiahlými mechanizmami, ktoré na to vplývajú. Ale
na človeka nevplývajú iba dropy a fashion. Vplýva naň celé prostredie.
A: Pre mňa je móda skôr o nejakom štýle. Slovo štýl si predstavujem ako nejakú vnútornú esenciu niečoho. Mám pocit, že je to taká trošku spoločenská stigma, že keď nemám peniaze, tak sa nemôžem vyjadriť skrz módu. Skôr si myslím, že to tak nie je. Každý jedinec má svoj osobitný štýl. Čo sa týka trendov, tak tie sú pre všetkých, ale štýl máš iba svoj. Nezáleží na tom, či máš financie na to kúpiť si bundu od Gucciho, ktorá sa ti páči, lebo cítiš, že toto je tvoj štýl. Proste choď do sekáča a kúp si kúsok, ktorý je priamo pre teba. Treba začať tam, kde si a postupne sa môžeš vyšplhať na nejaký vrchol, ktorý máš v hlave vytýčený.
S: Úplne súhlasím s Adamom. Samotné jadro aj módnej teórie robí vlastne komparáciu medzi fashion a style. Sú to dve rozdielne veci v zmysle, že fashion sa stále mení, lebo je založená na tej zmene a style je vlastné, nadčasové, nemenné, niečo svojské, typické pre danú identitu. Preto ľudia, ktorí majú svoj vlastný štýl sú svojim spôsobom nesmrteľní aj vizuálne. Stačí si zobrať pár ľudí - Lagerfeld, Bowie, Bjork - to sú ikony, ktoré majú vlastný štýl naprieč obdobiami života, ktorými žili. Mali konzistentný štýl so svojou identitou osobnosti. Balenciaga a všetky súčasné lable vďaka luďom, ktorí vyšli zo subkultúry, teraz pretláčajú diy kultúru do komercie. Dobre na tom je to, že je to dostupné. Môžeš si kúpiť obyčajné conversky, môžeš si ich popísať a bude to vyzerať ako high fashion , pretože dnes to robia ľudia, ktorí vzišli zo subkultúry, zo spoločenského dna.
Performance PRENATAL @ DAAVS 2019 / Kunshtalle Košice
N: Snažíte sa teda vytvoriť k mainstreamovému modelingu isté opozitum a alternatívu? Ako je možné z periférie ovplyvniť celok?
S: Snažíme sa tú scénu infiltrovať. To znamená, že hráme istým spôsobom podľa pravidiel, aby sme sa dostali do vnútra, kde potom prinášame iný feeling a otvárame témy. A ten druhý moment je práve budovanie paralelného sveta - my budujeme ten paralelný modeling voči tomu mainstreamovému. To sú také dva prístupy, ktoré máme.
R: Veci nemožno zmeniť, keď ich budeme nahlas a nasilu kričať. Ono sa to občas nepáči ani ľuďom z agentúry, že je to pomalé ak do toho sveta chceme vstupovať a zvnútra ho nejako meniť. Avšak to pomalé preniknutie je nakoniec oveľa efektívnejšie.
N: Ako sa vysporiadúvate s xenofíliou a exotifikáciou, resp. alienizáciou? Dávate si nejaké limity, aby ste jedinečnosť modelov komunikovali v citlivej miere a nedošlo k exploitovaniu ich tela?
S: Dovolil by som si povedať, že ak je všetko v rovnováhe, tak xenofília je vlastná tej identite, tej intímnej zóne každému z nás. Ľudia častokrát milujú na svojich partneroch práve ten typický úsmev, ktorý je nejak vykrivený alebo to oko, ktoré sa trošku mihá. To sa len zdá, že všetko je ideálne, že tá symetria funguje, ale ona moc nefunguje. Symetria funguje vďaka tomu, že funguje asymetria. Je to prirodzené. Budeme to tlačiť viac a viac vpred, lebo je to pestrosť, je to životaschopnosť. Je to šťava a ľudia sú smädní a hladní, chcú piť, jesť, aby viac žili. Tú perverzitu a xenofíliu máme všetci. A ta druhá vec je exotifikácia. Vždy, keď robíš objekt z niečoho iného, exotického, a rovnako to funguje aj vo vzťahoch, že keď sa objaví niekto iný, nový, tak sa to tam mieša s tou xenofíliou. V umení je to občas i hyenistické. Ja som však pre culture appropriation a nemám s tým žiaden problém. Myslím, že by sa to malo pólovať. Je to však otázka percepcie u každého.
JR: Vždy, keď robíme niečo kontroverznejšie a nejaký človek z agentúry ma k tejto téme blízko, tak to s ním konzultujeme. Napríklad rasová či náboženská odlišnosť. Vždy sa snažíme tie veci komunikovať. A to aliens tam je, no snažíme sa to balansovať.
S: Aliens je citlivý názov, a preto je to tak sexy!