TOP 10 slovenských albumov roku 2021
Do nového roka nemôžeme vstúpiť skôr, než by sme sa ešte aspoň na cvhíľu neohliadli za tým predošlým. Hudba je nosnou témou a dôležitou motiváciou, kvôli ktorej tvoríme obsah magazínu a preto by som rád vyzdvihol 10 domácich albumov roku 2021, ktoré mi najvýraznejšie zotrvali v ušiach, hlave či v srdci. Albumov vyšlo za ostatný rok (najmä v jeho posledných mesiacoch) mnoho a mnoho mimoriadne kvalitných. Zásadným atribútom, ktorý nakoniec toplist ovplyvnil bola originalita. Či už ide o jedinečnosť formy, obsahu alebo ich primeraného spojenia. Toplist je subjektívny a preto sa v ňom objavuje väčšie množstvo rapu, súčasného R&B a elektroniky. Mrzí ma, že v ňom absentuje gitarová hudba, ale napríklad takí IDLES sú z Bristolu a tak majú v tomto prípade smolu. Každopádne som však presvedčený, že ide o albumy, ktoré významne presahjú vlastné žánrové stereotypy a klišé a preto odporúčam ich vypočutie každému poslúcháčovi a poslucháčke.
Ak si chcete urobíť rýchly prehľad o jednotlivých albumoch, v našom Spotify playliste TOP 10 Slovak Albums of 2021 nájdete ku každému albumu priradenú jednu reprezentatívnu skladbu
1. Edúv Syn: Mám červené oči lebo stále plačem
Označiť niektorý z albumov, ako najlepší nie je vôbec ľahké. Nejaký čas som však mal pocit, ktorý som si potvrdil znovu ďalším vypočútím, ešte stále relatívne čerstvého albumu Edúvho Syna s názvom "Mám červené oči lebo stále plačem", že to bude tentokrát práve tento počin.
Prvoradé je album zasadiť do žánru. Je to rapový album, ale. Ale srší z neho punk rock a to aj vtedy, keď v trackoch zrovna nepočuť elektrickú gitaru. Na druhej strane, keď ju tam počuť je, tak vždy vypĺňa celý priestor, v ktorom sa album práve počúva. Či už to bola v mojom prípade pri earbuds priamo moja lebka alebo interiér auta či bytu. Edúv mladý vkusne využíva stereotypné trapové prvky, aby ich okrem spomenutých gitár premiešal najmä s originálnymi samplami. Práve práca so samplovaním, je pre mňa zásadným zvukovým momentom na albume. Hneď úvodný track Deti kvetín (fun fact — v minulom roku vyšli na domácej scéne 2 takto rovnomenné piesne a toto je pre mňa tá lepšia z nich:-P) pracuje so samplom, bez tak výborného originálu Svätojanská víla Miroslava Kollára, ktorý je spevákom a okrem iného hráčom na indický sitár. "Deti kvetín, čo to nestíhali predtým, teraz majú trap, texty, sex a je to desivé" Word up. Jazzovo—breaková časť tracku len podčiarkuje samplingové vytrženie, ktoré Edúv chlapec na albume servíruje.
Musím podotknúť, že do momentu písania tohoto článku som netušil ako Edúv syn vyzerá, ako sa oblieka, či a aké má hmotné statky. Tieto žánrové klíšé, viažúce sa na osobnú mytológiu raperov, som u syna Eda vôbec nemal dôvod skúmať, postačila mi hudba. Klišé rapu, či ak chceme hip—hopu, však synátor prekračuje nie len cross-genre zvukom, ale aj celkovou atmosférou, témami a vlastnou poetikou. Práve poetický egotrip vyzdvihuje v tracku Better ako Kamil Peteraj. Can be, can be. Lyrická sila albumu spočíva, ak by sme si požičali literárný termín Güntera Grassa, v nahom živote, ktorý sa tu opisuje a odkrýva do špiku kostí — "Občas mi pokazí deň, to že sa zobudím". Príjemne ma potešila, samozrejme i spolupráca s košickými youngbloodz Dondy a Jiggydab. Track Na druhý pokus o pol piatej ráno, je temným drogovým tripom ako z filmu Caspara Noeho. Nie však toho skutočného sober Noeho, ktorý pracuje s fikciou, ale fiktívneho junkie Noeho, ktorý pracuje s realitou. Vždy keď počujem za jazdy autom rap, v ktorom interpret užíva drogy, mám bipolárnu vôľu daného interpreta zraniť svojim dvojtonovým vozidlom. Avšak Edúv problematický syn tu drogy neglorifikuje a nekúpe sa v bahne prázdneho hedonizmu, naopak surovo opisuje realitu. Nakoniec to teda nie je žiaden noir arthouse, ale skôr sociálny dokument. Jedna z posledných stôp na albume sa volá Uvidíme ako toto pôjde ďalej a ja sám som zvedavý, kam sa Edúv syn vydá.
Suma sumárum, Mám červené oči lebo stále plačem je najmä veľmi originálny album. Formálne prináša potrebné obohatenie trapovej estetiky, na akú sme doma zvyknutí a obsahovo zas mnoho príbehov, tých konkrétnych na hranici reportáže, ale zároveň i abstraktnejších, koketujúcich s magickým realizmom. Celý čas som sa v tomto texte snažil vyhnúť pojmu "alternatívny hip—hop", ak však je niečo, čím je tento počin secesiou voči mainstreamu, tak je to jeho surovosť, nešablónovitosť a nevšímavá chladnokrvnosť, ktorú u áčkových interpretov skrátka už nenájdeme.