TOP 10 slovenských albumov roku 2022
Aj tento rok sa skôr než začneme prinášať pravidelné informácie, rozhovory a texty o tom najaktuálnejšom dianí na poli súčasného umenia a kultúry, chceme najskôr ohliadnuť za tým podľa nás najzaujímavejším z roka minulého. Prinášame preto náš toplist a komentár k top 10 domácim albumom roku 2022. Prirodzene ide o subjektívny výber nášho šéfredaktora a ten k selekcii dodáva: "Znovu je tam akosi veľa rapu, ale inak mi nedalo. Znovu sa mi však udiala podobná vec ako minulý rok a teda, že počiny, ktoré vznikli ďalej od stredu predbehli viacerych áčkových interpretov a ich "veľké" magnum opusy. Pozoruhodné je i to, že do zoznamu sa mi dostalo viac EPčiek, čo možno dokazuje i to, aký je tento formát u domácich interpretov aktuálne mimoriadne vyhľadávaný. Každopádne na Slovensku vzniko minulý rok opäť mnoho svetovej hudby, toto je zlomok tej, ktorá mi v ušiach, mysli či srdci ostala rezonovať najsilnejšie."
1. Saul: Chaos, Vtedy A Teraz
Saulov druhý sólo album “Chaos, Vtedy a teraz” je rozhodne tým najlepším full-length albumom, ktorý sa u nás v minulom roku vytvoril. Tento fakt vychádza celkom prirodzene z toho, akým je Saul kvalitným interpretom, po speváckej, muzikantskej, ale i celkovo umeleckej rovine. Keď sa vrátim ku jeho domovskej kapele KHANS, v roku 2018 priniesli na domácu rapovú scénu, ktorá je prirodzenou materskou platformou i pre súčasné RnB, novú vlnu zvuku, práve sa výrazne viažuceho na RnB, ale i nový závan krehkej maskulinity a "artist behavior", ktoré sa vymyká zažitým stratégiám a dogmám toho, ako sa má interpret správať a navonok vystupovať. Čas ukázal, že ich prítomnosť nebola dôležitá len pre rapovú, ale celkovo širšu domácu hudobnú scénu, čo dnes potvrdzujú i odozvy interpretov či poslucháčov z ostatných žánrových prostredí. Saul medzičasom vydal prvé debutové a mimoriadne poslucháčsky úspešné sólo "Niekde v oblakoch". Na konci uplynulého roka však priniesol nový album "Chaos, Vtedy A Teraz" a prirodzene tak vznikli očakávania, či potvrdí alebo rovno predčí prvotinu a svoju pozíciu na scéne.
Ako prvý sme mali možnosť z albumu počuť videosingel "Ringere", ktorý má pomerne komplikovanú zvukovú štruktúru elektornického beat-u, spojeného so samplom folklórnej piesne "Dvanásta hodina" významnej rusínskej speváčky Hanky Servickej a zároveň vokálom inej stredoslovenskej, rovnako však folklórnej balady "Ringére". Obe pôvodne piesne sa viažu k smrti, Ringére je však zároveň i svadobnou baladou. Spojenie svadby so smrťou, respektíve personifikovanie smrti ako nevesty, je vo slovenskom folklóre pomerne častou tematikou. Tento fakt možno otvára priestor pre širšiu interpretáciu Saulovho textu či samotného videoklipu. Takéto spájanie súčasného s dobovým, odkazujúcim k dejinám slovenskej hudby sme u Saula mali možnosť počuť ešte na spomenutom debute KHANS, kde boli referencie napr. na Tublatanku. Šlo však o novodobé dejiny domácej populárnej hudby, tentokrát ide až o etnografický mix, kedy Saul s Nurim siahli po folklóre. Tento pozoruhodný prístup, ktorý u nás nie je rozšírený, v nultých rokoch hojne uplatňoval samplovaním starej slovenskej hudby producent a DJ Hajtkovič.
Moje očakávania, kam sa teda Saul na novom počine zvukovo vybral boli teda ešte viac znásobené. Chaos, Vtedy A Teraz otvára track "Krv". Prvé čo ma zaujalo je opakujúci sa vocal pad, ktorý mi okamžite pripomenul zvuk Depeche Mode a chvíľu som predikoval, či album naviaže na ešte stále aktuálnu vlnu nostalgického vracania sa k zvuku 80. rokov. Album pokračuje práve trackom "Nostalgia", ten má však ostrý dubový, až tribalový beat, ktorý pretína Saulov melanholický spev a jeden zo skrytých featov Nicholasa Naisona. Menej trpezlivý poslucháč, hladný po Saulových typických klubových baladách, by už v tomto momente mohol byť mierne nervózny, pretože i v ďalšom tracku, mám ešte stále pocit, že ide o otváraciu pasáž albumu a túto trilógiu uzatvára "Raz Budem Chápať".
Prichádza už vyššie spomenutý singel Ringere, ktorý má ako jeden z mála trackov na albume potenciál byť aj komerčne úspešným hitom. "Panoptikon" so štandardným WEN-ovým featom, síce zrýchľuje BPM, no len pre to, aby ho hneď spomalil alebo úplne zastavil "Chaos, Vtedy (Interlude)." Zdá sa mi, že v tejto časti prichádza z môjho pohľadu dalšia v niečom spätá trojica trackov, pretože spolu s "Echo" a "Eufória" ide o moje najobľúbenejšie skladby a pre mňa najsilnejšiu časť albumu.
Neotagovaný feat. alebo minimálne vokál opakujúci text "za tebou domov" od speváčky Mess je oproti niektorým iným príspevkom hostí na albume, jedným z jeho najkrajších momentov. Echo je skladba, na ktorej Saul exceluje hudobne, hlasovo aj textovo. V bode 01:15 prichádza sampel, ktorý by bol ako stvorený pre tento song, o 30 sekúnd neskôr dostáva úplné sólo, aby sa čochvíľa celá skladba zlomila do downtempového masterpiece-u. Tu to však nekončí, crescendo-m je záver, kedy sa skladba znovu zvráti, tento raz do apartného takmer až hardstyle-u v Saulovom podaní. Táto zvukovo i rozprávačský výpravná časť albumu pokračuje klubovým house-ovým vypalovákom, so svetovým zvukom a najlepším featuringom, snáď nie len tohto albumu, ale celkového minuloročného penza domácich kolaborácií. Samey tu ukazuje novú polohu, ktorá mu mimoriadne sedí.
Four to the floor beats pokračujú ďalej, premiešané s typickými baladami. Niektoré sú výraznejšie, iné menej, na každej skladbe sa však dá nájsť moment, či už ide o špecifický synth alebo vokálne postupy, kedy Saul prekvapí. Z miernej letargie prebúdza druhý videosingel "Dosť Hodín", ktorý tu však i vyčerpá hitovosť albumu.
Mäkší a akustickejší RnB zvuk prináša "Plán", ktorý možno mohol ostať iba v Saulovej réžií, treba však brať v úvah, že ak interpet kvalitou výrazne presahuje zvyšok svojich súputníkov, featuringy sa nie vždy dokážu dostať na rovnakú laťku štandardu. Album sa postupne spomaľuje a rozvláčňuje, v celkovom kontexte diela je to nevyhnutné, znovu však myslím na menej trpezlivých poslucháčov a ich postoj, či je to však dôležité pre interpreta, či pre kohokoľvek a čokoľvek, je otázne. Album uzatvára skladba "Salme", ktorá mi pripomína ranné KHANS piesne s jednoduchým synthom a v niečom naivným, no o to autentickejšímm Saulovým spievaným prelínaním minulosti s budúcnosťou.
Chaos, Vtedy A Teraz je mimoriadnym albumom. Hoc možno nepriniesol zo širšieho pohľadu zvukovo revolučné nóvum, ide o autentické poňatie multižánrového súčasného zvuku a Saul znovu posunul štandard kvality tvorby albumov na slovenskej i českej scéne. Albumu chýbajú hity, to nie je len môj pocit, ale fakt, no faktom zároveń zostáva, či ich chaos potrebuje (?). Mimochodom, tento trend môžeme posledné 2 roky badať i u mnohých popredných rebríčkových zahraničných interpretov. Je ťažké pomenovať túto situáciu, ale zdá sa, že populárna hudba prišla do bodu, kedy sami interpereti, ale najmä poslucháči a poslucháčky očakávajú od hudby aj iné kvality, akými je istá hitovosť, rozoznateľnosť a zapamätateľnosť. A to je dobré. Na Saulovom novom albume je monumentálny priestor takéto "iné" kvality nachádzať.